Got 0 bytes response, method=default Response decode error Abp Wiktor Skworc: Wyrazem solidarności społecznej jest troska o społecznie słabych

katedra

Abp Wiktor Skworc: Wyrazem solidarności społecznej jest troska o społecznie słabych

image027

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc sprawował w kaplicy br. Bonifratrów w Katowicach-Bogucicach Eucharystię w intencji chorych z okazji Światowego Dnia Chorego. W homilii zwrócił uwagę na konieczność solidarności społecznej, której wyrazem jest troska o najsłabszych.

Hierarcha stwierdzając, że chorzy oraz służba zdrowia borykają się z licznymi problemami zauważył, że mogą one być rozwiązywane tylko i wyłącznie dzięki ludziom, którzy mają świadomość służby. – Potrzebna jest społeczna solidarność, a jej wyrazem zawsze jest i będzie troska o społecznie słabych, a do nich należą chorzy i cierpiący, niejednokrotnie marginalizowani – mówił abp Skworc.

Metropolita katowicki podjął także trudne tematy, z którymi zmagają się szpitale. Zastanawiał się jak ustrzec szpitale katolickie przed niebezpieczeństwem stosowania logiki przedsiębiorstwa. – Takie procesy są zauważalne i w naszym kraju.

Abp Wiktor Skworc odniósł się także do tematyki przeżywanego Światowego Dnia Chorych. Przypomniał, że w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Chorych papież Franciszek podkreśla macierzyńskie oblicze Kościoła w relacji do osób będących w potrzebie. – To powołanie się urzeczywistniało na przestrzeni dwutysiącletniej historii Kościoła w przebogatej serii inicjatyw na rzecz chorych.

Hierarcha podziękował także wszystkim zaangażowanym w prace na rzecz chorych, za ich ofiarność i gotowość niesienia pomocy. Wskazał na istotę posługi kapelanów oraz nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej, którzy zanoszą Chrystusa tym, którzy go potrzebują. Zwłaszcza do ich domów czy szpitali, w których się znajdują.

Mówiąc o trudnej rzeczywistości choroby zauważył, że jest to czas, który „wystawia naszą wiarę na próbę”. – Pozostaje zatem życzyć wytrwałości w służbie człowiekowi choremu. Bądźcie wytrwali! O tę wytrwałości modlę się dla chorych, i dla całej służby zdrowia…

Po zakończonej Eucharystii metropolita katowicki odwiedził także szpitalne oddziały na których pobłogosławił pacjentów i modlił się z nimi o powrót do zdrowia.

- Dziękujemy za tę wizytę. Jesteśmy nią bardzo ubogaceni - powiedziała Maria Janusz, dyrektor szpitala Zakonu Braci Bonifratrów, która oprowadzając po szpitalu zwróciła m.in. uwagę na szpitalny oddział onkologii prenatalnej. – To jest trudna praca, ale cieszymy się, że możemy tym matkom pomóc w takiej trudnej sytuacji.

Światowy Dzień Chorych (11.02) jest ustanowiony przez papieża Jana Pawła II i przypada we wspomnieni Matki Bożej z Lourdes. Wówczas Kościół powszechny w sposób szczególny modli się za chorych i cierpiących oraz za wszystkich pracowników służby zdrowia.

ks.sk

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media